پروژه لیچینگ میدوک

محصول: مس کاتدی

صنعت: مس

حوزه تخصصی: هیدرومتالورژی

تاریخ خاتمه پروژه: اسفند 1393

نوع پروژه: EPC

استان یا شهر پروژه: کرمان- شهربابک

کارفرما: شرکت ملی صنایع مس ایران

تکنولوگ-پیمانکار: کانی مس (ایران)

شرح کامل پروژه

هدف پروژه، ذخیره حدود 5 ميليون تن كانسنگ اكسيد معدن مس ميدوك با عيار متوسط 0/65 % مس جهت توليد سالانه 5000 تن مس كاتد است.

فرآیند پروژه

پروژه لیچینگ میدوک مطابق طرح اولیه بر اساس ذخیره حدود 5 ميليون تن كانسنگ اكسيد معدن مس ميدوك با عيار متوسط 0/65 % مس جهت توليد سالانه 5000 تن مس كاتد در نظر گرفته شده است. متوسط تناژ بارگیری جهت سنگ شکن برای کاهش سایز به زیر یک اینچ و انتقال به واحد آگلومراسیون، 400 تن در ساعت می باشد و در آنجا پس از افزودن اسید سولفوریک و محلول رافینت برگشتی ماده معدنی در هیپ بارگذاری شده و توسط اسید سولفوریک رقیق تحت پاشش به منظور انحلال مس محتوی کانسنگ تا بیش از 60% در دوره پاشش شامل 64 روز قرار می گیرد.
محلول حاصل از انحلال (PLS) پس از جمع آوری در حوضچه هایی به واحد استخراج با حلال الکترووینینگ (SX/EW)، مس محتوی الکترولیت روی کاتدهای از جنس فولاد ضد زنگ جهت تولید مس کاتدی مطابق گرید A-LME رسوب داده می شود.

دستاورد برای کشور

این پروژه علاوه بر تولید بیش از 5000 تن مس کاتدی در سال از خاک های کم عیار منطقه میدوک، منجر به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم یش از 200 نفر در منطقه گردید. همچنین یکی از مهمترین دستاوردهای اجرای پروژه، رفع معضل باطله های معدن مس میدوک بود که با اجرای این پروژه به سمت افزایش تولید مس کاتد پیش رفت.

فهرست